ÜZERİMİZDE HERKESİN HAKKI VAR
facebook-paylas

ÜZERİMİZDE HERKESİN HAKKI VAR

 

             Diyanet İşleri Başkanlığımız her sene bir Ramazan teması seçmektedir. Geçen sene “Gelin Gönüller Yapalım, bu Ramazan ve her zaman”. Ondan önceki sene “Vakit İyilik Vakti, bu Ramazan ve her zaman”, idi.

            Bu senenin teması ise “Üzerinde Her Canın ve Canlının Hakkı Var” dır.

            Üzerimizde annemizin-babamızın, eşimizin-dostumuzun, çocuklarımızın, komşularımızın, yakınlarımızın, arkadaşlarımızın, bütün insanların, hatta hayvanların bile hakkı vardır.

            Dinimizde anne-baba hakkı büyüktür, Allah hakkından sonra gelir. Onlara hürmet Allah’a hürmettir. Onlara isyan Allah’a isyandır. Kur’an-ı Kerim bizlere, onlara “öf” (İsra:23) bile demememizi emrediyor.

             Eşlerimizin üzerimizde hakları var. Bizim onlar üzerinde haklarımız olduğu gibi, onlarında bizim üzeremizde hakları vardır. Peygamberimiz “Sizin en hayırlınız eşlerine karşı iyi davrananınızdır” buyurmuştur.

            Çocuklarımız ise bize Allah’ın emanetidir. O emanetleri yetiştirmek, terbiye etmek, vatana millete adamak görevimizdir.

             Komşularımıza karşı da görevlerimiz var. Komşunun bir ihtiyacı varsa karşılamalı, hasta ise ziyaret etmeli, öldü ise cenazesine iştirak etmeli, sevinç ve üzüntüleri paylaşılmalıdır. Hiçbir şekilde komşulara zarar verilmemelidir. Peygamberimiz, “komşularına eziyet edenin iyi bir müslüman  olmadığını” bize haber vermiştir.

           Dinimizde akraba hakları da önemlidir. Dayı, amca, hala, teyze, kardeşler, yeğenler, gelinler, yengeler, dünürler bunun içine girer. Peygamberimiz bu konuda; “Kim rızkının genişlemesini, ömrünün uzamasını istiyorsa akrabasını ziyaret etsin, onlara iyilikte bulunsun” buyurmuştur.

           Yetimlerin de üzerimizde hakları vardır. Babası ölmüş çocuklara yetim denir. Yetimleri de koruyup-kollamak müslümanın görevidir. Peygamberimiz "yetimi koruyup-kollayan ile cennette beraber olacaklarını" ifade etmiştir.

           Hayvanlara karşı da görevlerimiz vardır. Onlara kötü muamele yapmak, aç susuz bırakmak günahtır. Bir kişinin bir kediyi aç bıraktığı için azaba müstehak olduğunu, susuz bir köpeğe  su verdiği için de cennete gittiğini yine peygamberimizden öğreniyoruz.

          Vatanımıza, milletimize, çevremize, içinde yaşadığımız topluma karşı da görevlerimiz var. Peygamberimiz; “vatan sevgisi imandandır” buyurmuştur. Mehmet Akif ise “sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” demiştir.

          Şehitlerimize karşı da görevlerimiz var. Onlar bu vatan için, bizim huzurumuz için şehit düştüler. Onlara binlerce, milyonlarca minnet borcumuz vardır. Yasinler, dualar onların olsun. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun.

         Rabbim yaşadığımız müddetçe bu hakları koruyup , kollamayı hepimize nasip etsin.

                                                                                                                               Nazım KEÇECİ

                                                                                                                                     Müftü