İlçemiz

 

Harmancık İlçemiz
                                                                                                                                                                                                                  

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Harmancık, Uludağ’ın güneyinde, yüksek yaylalar arasında yer alır. 1987 yılında ilçe olmuştur. 1973 yılında belediye olmuştur. Harmancık merkez daha önceleri köy iken adı Çardı idi. . En yakın mahallesi Ece ve Kepekdere (Mahmutlar) mahalllesidir. Mahalleri genelde ilçe merkezine 1 ila 10 km uzaklıktadır. BursaBalıkesir ve Kütahya il sınırlarının birleştiği yerdedir. Komşuları Dursunbey (Balat, Balıkesir), Tavşanlı (Harguş) (Kütahya), Orhaneli (Adranos), (Bursa) ve Keles'tir. Rakımı 650 m, yüzölçümü 38.928 hektardır.

Yüzey şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uludağ'ın güney etekleri diyebileceğimiz bir alanda yer alan Harmancık, Asar Dağı ve Küplü dağı arasındaki havzadadır Dolayısıyla dağlık ve engebeli bi araziye sahip olmasına karşın ormanlık ve maki bitki örtüsü hakimdir. Üç tarafında küçük dereler yer alır (Batısında Şadırvan deresi, güneydoğusunda Eskici deresi, güneyinde Çardı deresi). Dereler etrafındaki tarla ve bahçeleri sulamada kullanılır; Çardı deresi’nde balık tutulur.

İklim ve bitki örtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal ılıman marmara geçiş iklimi görülür; yazları çok sıcak, kışları ise serttir. Yağışlar kar ve yağmur şeklindedir. Nisan ayına kadar aralıklarla süren kırağı yağışı bitkileri olumsuz etkiler. İlçenin etrafı çam ormanları ile çevrilidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe, bir merkez belediye ve 31 mahalleden oluşur 8.000 nüfuslu ilçede halkın büyük çoğunluğu tarım ile uğraşır. İş olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle sürekli dışarıya göç veren bir ilçedir. İlçe nüfusu, Bursa nüfusunun binde beşini oluşturur.

İlçenin nüfusu 2008 genel nüfus sayımına göre 8.156'dır. Bunun 4.188'i ilçe merkezinde, 3.968'i ise kasaba ve köylerde yaşanmaktadır.